AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

15.2.2008 - Péče o zahradu v únoru.

AGRO RUBRIKY -> zahrada

Péče o zahradu v únoru. - zvětšit fotografii

Je nejvyšší čas na průklest jabloní a hrušní. I další stromy a keře s normálním růstem s pravidelnou plodností prosvětlujeme průklestem. Zmlazujeme i listnaté živé ploty - buk, dub, ptačí zob, hloh... ovšem za bezmrazého počasí, jinak by mráz způsobil křehkost větví, které se pak při tvarování mohou lámat. S tvarováním opatrně  u časně jarně kvetoucích dřevin jako je zlatice, šeřík, vistárie.
Můžeme také přesadit mladší ořešáky. A pokud není půda příliš zmrzlá, můžeme vysazovat živé ploty.
Letošní únor je mírný a tak můžeme sestříhat růže. Keřové růže kvetoucí jen jednou řežeme střídmě, zkrátíme převisající a starší výhony. Opakovaně kvetoucí druhy možno seříznout hlouběji, ponecháme tři až čtyři očka.
 
Před přípravou půdy pro setí nebo výsadbu hnojíme organickými hnojivy ve formě kompostu nebo průmyslovými hnojivy, která obsahují rychle se uvolňující živiny. Abychom během dvou let získali přirozenou cestou plně vyzrálý kompost, je nutné vždy po roce kompostování přehodit jeho vrstvy - horní část přesunout do spodu a spodní pro změnu na vrch. Na jaře používáme vícesložková hnojiva s rychlou působností, tedy ledky, superfosfát a draselné soli. Také na trávník dáváme jemný prosetý kompost. A chceme-li založit trávník? Pro příliš těžké nebo lehké půdy si obstaráme rašelinu, velmi lehké půdě přidáme jíl nebo slín (ne víc než pětinu objemu rašeliny). Zem zpracujeme do hloubky 30 cm, přidáme 2-5 cm vrstvu prosetého kompostu nebo rašeliny, upravíme dokonale povrch. Výsev nastává po prohřátí nejvrchnější vrstvy půdy, konec března - začátek dubna.

Zeleninové záhony nyní urovnáváme a připravujeme pro přímé výsevy. Před výsevem zkontrolujeme klíčivost nakoupeného osiva. Zeleninu nebo nejranější sadbu vyséváme pod fólie nebo do pařenišť. Teplé nebo poloteplé pařeniště zakládáme pomocí shrabaného listí, které dáváme pod přerývanou zeminu ve 20 cm vysoké, ušlapané vrstvě.
 
Na zahrádkách jsou již vidět kvetoucí sněženky či vřesovec. Sněženky můžeme množit také dělením větších trsů přímo teď uprostřed květu. I ty kvetoucí zakoupené nyní v prodejně lze přesadit do zahrady. Málo je známé, že sněženka je mírně jedovatá, nejjedovatější je cibule. Vřesovec si lidé pletou s vřesem. Vřesovec ale potřebuje slunce či polostín a propustnou půdou obsahující rašelinu a humus. Kvete od února do dubna bílé až karmínově. Po odkvětu laty sestříháme o 5 - 8 cm.

Tisk
Autor: ich


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:



Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA