AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

19.2.2008 - Odkloní se zemědělci od „energetických“ rostlin?

AGRO RUBRIKY -> rostlinná výroba

Odkloní se zemědělci od „energetických“ rostlin? - zvětšit fotografii

V poslední době je biomasa téměř výhradně vnímána jen jako forma kapalná, používaná pro pohonné hmoty v dopravě. Ostatní formy jakoby vůbec neexistovaly. Je to bohužel dáno především tím, že hledání pohonných hmot náhradou za ropné produkty je stále naléhavější. Přesto pevná biomasa je nejjednodušší, nejznámější a nejméně investičně náročný způsob využívání. Má největší význam pro venkovské regiony i pro účelnou diversifikaci energetických zdrojů. Její pěstování je nutné přibližně z 50 % zajistit přímou produkcí a to cíleným pěstováním energetických rostlin.
Produkce je ale přímo závislá na míře podpory pěstování těchto „energetických“ rostlin. Jednoznačně se to projevilo v loňském roce, kdy se výrazně zvýšily jejich osevní plochy a žádosti o dotace se zvýšily více než 2,5 x oproti předchozímu roku 2006. Bohužel, zásadní obrat nastal v r. 2008, když byly národní dotace pro pěstování energetických bylin nečekaně zrušeny. Jednalo se přitom o zcela minimální zatížení státního rozpočtu v částce cca 5 maximálně 10 milionů na r. 2008. Je to velmi nešťastné rozhodnutí, které bude zřejmě mít bohužel nežádoucí odklon zemědělců od pěstování těchto plodin.
Nejenom snížení dotací, ale ke změně v osívání zcela jednoznačně přispěje též nečekané zvýšení výkupních cen obilí. Zatím se nedá odhadnout nakolik toto vše zemědělce ovlivní, ale kompetentním orgánům by to lhostejné být nemělo, neboť budoucnost bez biomasy se dá těžko představit. Význam těchto rostlin spočívá nejen v získání biopaliva, tedy energie, ale v současné době je velmi důležité též pro využití přebytečné půdy, jejíž rozloha se podle údajů Ministerstva zemědělství odhaduje nejméně na 500 tis. ha. Zavádění tohoto programu by tudíž mohlo do značné míry přispět k řešení problémů našich zemědělců, neboť energetické rostliny nekonkurují na trhu potravin.

Tisk
Autor: Vlasta Petříková a časopis Alternativní energie


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA