AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

7.3.2008 - Nahradí pesticidy v sadech prasata?

AGRO RUBRIKY -> zahrada

Nahradí pesticidy v sadech prasata? - zvětšit fotografii

Producent bioovoce Jim Koan z amerického státu Michigan se rozhodl nepoužívat pesticidy a zkouší, jestli by se obávaného škůdce - brouka nosatce - nemohl zbavit bez chemikálií a to s pomocí všežravých prasat. Netradiční novátorský postup konzultuje s odborníky z univerzity v Michiganu.

Nosatci tvoří velkou skupinu malých pohyblivých brouků. Jednotlivé druhy nosatců se poznají podle protáhlé části hlavy - takzvaného nosu. Nejaktivnější jsou v noci. Pro pěstitele ovoce jsou velmi nebezpeční a existuje jen málo organických pesticidů, které by bylo možné v ekologickém zemědělství proti nim použít. Dospělí brouci požírají spodní stranu listů. Larvy se zas do plodu zavrtají a takto napadené ovoce pak ze stromů padá ještě před sklizní. Z plodů se po několika týdnech larvy přesunou do půdy, kde dozrají a dospělí jedinci nosatce pak koloběh dokončí tak, že opět nakladou vajíčka do zatím nedotčeného ovoce.

Že všežravá prasata prakticky zkonzumují veškeré ovoce spadlé pod stromy si povšiml právě americký sadař Jim Koan. A napadlo ho to využít. Už loni je vpustil do svého padesátihektarového jabloňového sadu. A zjistil, že prasata se v sadu volně popásají, ale spadané ovoce sežerou, a tím rozmnožovací proces brouka přeruší. Podle sadaře jeho noví pomocníci nenechají na zemi ležet prakticky ani jediné spadlé jablko a počet brouků nosatců se tak rapidně snížil. "Prasata procházela sadem jako stádečko vysavačů, sežrala 98 procent všech spadaných plodů" pochvaluje si Dave Epstein z univerzity v Michiganu, který na projekt "prasat v sadu" jako jeho vedoucí dohlíží. "Zkoušeli jsme také používat drůbež, ale ta se neosvědčila."

Je ovšem třeba zjistit, kolik prasat na jakou plochu sadu použít, pokud by měly potravy méně, mohla by zvířata zase rozrýváním půdy vytvořit jiné problémy.

Tisk
Autor: ČTK, ich


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA