AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

9.3.2008 - Péče o zahradu v březnu

AGRO RUBRIKY -> zahrada

Péče o zahradu v březnu - zvětšit fotografii

K březnu patřící jarní úklid se týká samozřejmě i zahrady: ze záhonů vyhrabeme mech a zetlelé listí, záhony mělce prokypříme a do půdy přidáme prosetý kompost.
Máme-li možnost předpěstovat si sazenice letniček, můžeme nyní vysít hledíky, salvie, ostálky, aksamitníky, rudbekie, astry, letní fialy, čínský karafiát, kokardy, slaměnky, šruchy, sporýše, statice, mák, šater, chrpy. Vyséváme do truhlíků nebo misek a umístíme na okenní parapet, do pařeniště nebo skleníku. Na záhon můžeme již nyní vysít jednoleté ostrožky, mák, měsíčky či hrachory.


Začínáme s jarním sestřihem růžových keřů. Abychom se dočkali počátkem léta krásných květů na dlouhých stoncích, zastřihujeme pečlivě loňské zdřevnatělé větve a odstraňujeme odumřelé části rostlin. Na každé zdravé větvi ponecháme dvě až tři očka, ze kterých se postupně vyvinou nové letorosty. U slabě rostoucích keřových růží provedeme řez až na tři očka, u silných exemplářů na pět až šest oček. Popínavým růží odstraníme pouze poškozené a nemocné větve a staré výhony, mladé hlavní výhony ponecháme. Boční výhony sestřihneme na několik centimetrů. Chceme-li u záhonových růží dosáhnout dlouhých, silných výhonů, řežeme co nejhlouběji. Řez vedeme šikmo asi půl centimetru nad očkem.

Okrasné keře a záhony s trvalkami pohnojíme v březnu proleželým kompostem. Odebereme tvrdé vyzrálé řízky od všech keřů, které chceme namnožit. Brzy to díky novým výhonkům nebude již možné.
Pro různá semínka platí různá pravidla výsevu. Například papriky nejprve namočíme na 24 hodin. Drobná semínka nezasypáváme substrátem a většinu semínek moříme proti plísni nebo je namořená už koupíme.
V březnu vysazujeme cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě (lilie, jiřiny, sasanky). V případě, že narcisy vyhánějí spíše do listů a kvetou jen chudě, je třeba trsy cibulí rozdělit a vysadit je znovu.

Dokončíme řez angreštů a rybízu. Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružníku odstřihneme u země, ostatní zkrátíme asi na 120-140 cm. Tomuto drobnému ovoci je vhodné přidat kompost v dávce 60-100 kg na 10 m2. Pěstitelé vinné révy do poloviny března ukončují řez a koncem měsíce vyvazují tzv. taženy a tím tvarují nadzemní části keřů. Pokud jsme měli v předchozích letech problémy se škůdci a chorobami, začneme s postřikem ovocných stromů, jako jsou jabloně a hrušně.

Nastává i čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur /například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme než saláty vyrostou/. Pokračuje i volný výsev otužilejších druhů a odrůd /mrkev, černý koře, pažitka, petržel, ředkvičky a špenát/. Cibuli sazečku sázíme až v poslední dekádě, aby neprochladla. Bez obav však můžeme vysadit šalotku a jarní česnek. Choulostivější zeleniny /cukety, rajčata, okurky, květáky/ vyséváme do truhlíku k předpěstování a pozdějšímu přesázení.

Tisk
Autor: JAN


Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:



Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA