AGRO RUBRIKY
- zpravodajství
- černý den
- rostlinná výroba
- živočišná výroba
- lesnictví
- myslivost
- vinařství
- koně, jezdectví
- včelařství
- zahrada
- další obory...
AgroSEZNAM
MAGAZÍN
AGRO GALERIE
ZÁBAVA
PRAKTICKÉ
AGROSEZNAM
OBSAH
17.3.2008 - Lesy na severu Moravy decimuje houba václavka a kůrovec
Lesy na území severní Moravy a Slezska decimují škůdci. Jde především o houbu václavku smrkovou a kůrovce. Podle pracovníků místní lesní správy nastal už kalamitní stav a škůdci napadli stovky hektarů lesního porostu. Stromy usychají a jsou během silnějších větrů náchylnější k vývratům. Nejhorší situace je na Opavsku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku. ČTK to dnes řekl ředitel krajského inspektorátu společnosti Lesy České republiky Jiří Silvestr.
Celkem je v Moravskoslezském kraji téměř 200.000 hektarů lesů. Podnik Lesy ČR obhospodařuje víc než 152.000 hektarů lesní půdy. Téměř 32.000 z nich je nějakým způsoben škůdci napadeno. Špatný stav se v těchto lokalitách projevuje žloutnutím a hnědnutím jehličí, které také často úplně opadne.
Příčinou špatného stavu je především nevhodná skladba lesů. V 50. letech zde byly totiž místo původních, pro těžký průmysl vytěžených porostů vysázeny smrkové lesy, které tu nemají přirozené prostředí. Stromy nejsou tak odolné a škůdcům nedokážou čelit. "Řešením je postupná změna druhové skladby lesa. To je ale běh na dlouhou trať. Les roste desítky let," řekl ČTK ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS), který dnes lesy v Moravskoslezském kraji navštívil.
Podle něj jsou problémy s václavkou takto výrazné jen na severu Moravy. "Pro tuto oblast je to specifikum. Byl jsem překvapen, jak vážná tady situace je," řekl ministr. Dodal, že cílem lesních hospodářů je výhradně smrkové lesy postupně nahradit smíšenými porosty. "Proto se dnes vysazují jedle a buky," řekl.
Podle Silvestra je kůrovcem a václavkou, která napadá kořenový systém smrků, například na Opavsku a Víkovsku postiženo 100 procent lesních porostů. "Máme tam roční limit těžby 100.000 kubíků dřeva. Těžíme ale 150.000 až 200.000 za rok. To však jen likvidujeme kalamitní situaci," vysvětlil ředitel. Dodal, že lesům neprospívá ani dlouhodobé sucho. Tím opět nejvíce trpí smrky, jejichž kořeny nesahají do hloubky a nejsou schopny nasát vláhu.
Pracovníci lesní správy s kůrovcem na severu Moravy bojují už několik let. Letos jeho rozmnožení pomohla i teplá zima. Obávají se, že pokud bude i teplý duben, kalamita se rozroste do dosud nevídaných rozměrů. Jedinou účinnou ochranou proti tomuto škodlivému hmyzu je podle odborníků kromě rychlé likvidace polomů také rozmisťování lapačů. V Česku ale žije druh kůrovce, který dolétne výš než jiné druhy, a toto řešení proto nebývá příliš účinné.
Larvy kůrovce se zavrtávají pod kůru stromu a ničí jeho lýko. Cévním systémem pak přestávají proudit živiny a stromy odumírají. Na likvidaci hmyzu lesní hospodáři používají kromě lapačů i další pasti. Zdravé pokácené stromy se v lese pokryjí větvemi. Usychající kmen kůrovcům voní a brzy se na něj slétnou. Takový strom se pak spálí nebo rozdrtí na pile.
Poslední zprávy:
Reakce k článku:
Žádná reakce.
Vložit novou reakci:
Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení, příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.
Lesy na severu Moravy decimuje houba václavka a kůrovec - / lesnictví /
Lesy na území severní Moravy a Slezska decimují škůdci. Jde především o houbu václavku smrkovou a kůrovce. Podle pracovníků m ... Lesy na severu Moravy decimuje houba václavka a kůrovec - / lesnictví /Agro Novinky - zemědělské zpravodajství, rubriky, odkazy | Živočišná výroba | Rostlinná výroba | Ekologické zemědělství | informace Lesy na severu Moravy decimuje houba václavka a kůrovec - / lesnictví /
Copyright © 2007 - 2024 AgroSeznam s.r.o | created by web-evolution.cz |Kreslené vtipy | Čertův krb |