AGRO RUBRIKY
- zpravodajství
- černý den
- rostlinná výroba
- živočišná výroba
- lesnictví
- myslivost
- vinařství
- koně, jezdectví
- včelařství
- zahrada
- další obory...
AgroSEZNAM
MAGAZÍN
AGRO GALERIE
ZÁBAVA
PRAKTICKÉ
AGROSEZNAM
OBSAH
10.12.2008 - Divoká prasata působí v Plzeňském kraji velké škody farmářům
Divoká prasata jsou v některých lokalitách Plzeňského kraje přemnožená a působí dlouhodobě velké škody farmářům. Jejich stavy se trvale zvyšují, protože myslivci nestačí ulovit ani každoroční přírůstky a zvířat i díky teplým zimám trvale přibývá. ČTK to řekl Jan Zatloukal, soukromý farmář z Přimdy na Tachovsku, který hospodaří na 1500 hektarech. Podobné problémy hlásí letos další dvě velké farmy v tachovském příhraničí.
"Kdybych spočítal škody za 16 let, co hospodařím, postavil bych za to chodníky po celé Přimdě," uvedl. Jen loni mu sežrali divočáci 38 hektarů kukuřice. Přitom jeden hektar přijde na 21.000 až 25.000 korun. "Žádná pojišťovna nás ani myslivce proti černé zvěři nepojistí," dodal. Zvěř vysbírá semena kukuřice v řádcích a zemědělec ji musí znovu zasít, hnojit, chemicky ošetřit a zaplatit lidi a naftu.
Ročně půl až milion korun stojí farmáře jarní přesívání desítek hektarů pastvin, které zvířata zničí. Zatloukal jich má 1100 hektarů. Tím se zemědělci vzdalují subvencím bavorských sedláků, protože jednou z dotačních podmínek je držet porosty v kulturním stavu. Navíc se dosíváním zryté půdy více opotřebovávají stroje a spásání pastvy může způsobit dobytku zooveterinární problémy.
"Prasata jsou přemnožená, kromě člověka nemají přirozeného predátora," uvedl Zatloukal. Stáda 20 až 40 divočáků nejsou žádnou vzácností. U kravína v Kundraticích se nedávno páslo přes 50 velkých prasat, z nichž byla asi polovina bachyní, které porodí v průměru pět mláďat ročně, ale mohou jich mít až 12. Jejich počet roste, protože myslivci nestačí ulovit ani přírůstky. Přitom divočáky do dvou let mohou střílet celoročně. Čtyři myslivecká sdružení v oblasti zastřelila loni přes 400 prasat, sousední oblast Borska přes 500. "Škody ale každoročně přibývají. Díky teplým zimám rostou počty geometrickou řadou. Také proto, že už roční bachyně mají mladé," dodal Zatloukal, který je také myslivcem.
Podle něj by si ale příroda nakonec uměla s mnohonásobným přemnožením černé zvěře poradit. Pokud by se však znovu objevil například prasečí mor, mohla by to být velká hrozba i pro chovatele domácích prasat, kteří by museli v postižených místech likvidovat stavy.
Zatloukalova farma sousedí se 6000 hektary Kolowratových lesů. Kukuřici seje až na 180 hektarů. Oblast Velkých Dvorců u Přimdy také láká prasata vůní jablek z velkých místních sadů Agroova, které ještě plody nesklidily. Toto jsou nehonební pozemky, kde mají zvířata největší klid, dodal zemědělec.
Poslední zprávy:
Reakce k článku:
Žádná reakce.
Vložit novou reakci:
Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení, příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.
Divoká prasata působí v Plzeňském kraji velké škody farmářům - / myslivost /
Divoká prasata jsou v některých lokalitách Plzeňského kraje přemnožená a působí dlouhodobě velké škody farmářům. Jejich st ... Divoká prasata působí v Plzeňském kraji velké škody farmářům - / myslivost /Agro Novinky - zemědělské zpravodajství, rubriky, odkazy | Živočišná výroba | Rostlinná výroba | Ekologické zemědělství | informace Divoká prasata působí v Plzeňském kraji velké škody farmářům - / myslivost /
Copyright © 2007 - 2024 AgroSeznam s.r.o | created by web-evolution.cz |Kreslené vtipy | Čertův krb |