AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     
RUBRIKA HISTORIE

Zde představujeme vše co má spojitost s historií zemědělství a přidružených oborů.

Jednotlivá témata jsou tříděna do rubrik.

Náměty, příspěvky do rubriky historie zasílejte na e-mail: redakce@agroseznam.cz


  zemědělská muzea 

OBSAH RUBRIKY

Před 60 lety vznikla první JZD a započala kolektivizace

22.2.2009 - Před 60 lety vznikla první JZD a započala kolektivizace

ZÁBAVA -> historie

Schválením zákona o jednotných zemědělských družstvech (JZD) začala před šedesáti lety, 23. února 1949, násilná kolektivizace venkova, která od základů proměnila hospodaření na vesnici a postihla statisíce lidí. Sedlákům byla v atmosféře politického zastrašování zabavována a vyvlastňována půda, zvířata, strojový park i nemovitý majetek. Mnozí z nich přišli o všechno. Jistou nápravu majetkových křivd přinesly až polistopadové restituce.

Před 160 lety zemřel vynálezce ruchadla František Veverka

11.2.2009 - Před 160 lety zemřel vynálezce ruchadla František Veverka

ZÁBAVA -> historie

Rolník František Veverka, jenž zemřel před 160 lety, 12. února 1849 ve vesnici Břehy u Přelouče, se proslavil se svým bratrancem, kovářem Václavem Veverkou, zejména jako vynálezce ruchadla či fukaru. V soudobých pramenech se o Veverkovi lze dočíst, že byl "mysli hloubavé, bedlivě si všímající okolí, ustavičně přemýšlející, jak by práci usnadnil a dosavadní nářadí zlepšil".

Právě vyška kniha Vyhnanci akce

14.10.2008 - Právě vyška kniha Vyhnanci akce "kulak" líčící těžké osudy sedláků na počátku komunistické éry

ZÁBAVA -> historie

Publikace Vyhnanci Miloslava Růžičky z Vilémova na Havlíčkobrodsku přibližuje osudy 120 selských rodin vystěhovaných v padesátých letech bolševickou vládou při akci Kulak. V knize je obsažen seznam všech 2000 rodů, které Státní bezpečnost a později okresní komunističtí funkcionáři v letech 1952 až 1953 vystěhovali převážně do pohraničí a majetek jim zabavili.

Podívejte se na unikátní fotoalbum z roku 1980

16.8.2008 - Podívejte se na unikátní fotoalbum z roku 1980

ZÁBAVA -> historie

Přinášíme naskenované fotoalbum z roku 1980 dnes již neexistujícího JZD Kaliště, které bylo zachráněno počátkem devadesátých let z hromady dokumentů připravených na dvoře družstva ke spálení. Zejména doporučujeme k přečtení popisky k fotografiiím, které dobře dokumentují stav tehdejšího zemědělství.

Rozbité traktory a nejdražší americké stroje jsou na každém statku

27.6.2008 - Rozbité traktory a nejdražší americké stroje jsou na každém statku

ZÁBAVA -> historie

V letech 1925 - 1943 působilo v sovětské střední Asii v dohodě s tamními orgány Interhelpo, vystěhovalecké průmyslové družstvo československých komunistů, které vzniklo v rámci mezinárodní proletářské pomoci Sovětskému svazu. Dělníci z různých oborů, například kováři, slévači, zámečníci, zedníci (v celkovém počtu okolo 1 tisíce lidí), se i se svými rodinami podíleli na řešení těžké hospodářské situace tehdejšího Ruska. O zkušenostech a poznatcích jednoho z nich, příkře se rozcházejících s komunistickou agitací, vyšel v Zájmech...

Strana:  1

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA